משלוחים חינם ברכישה מעל 350 ש"ח משלוחים חינם ברכישה מעל 350 ש"ח

בטיחות בשינה משותפת

 

ביחד, אבל בבטחה!

במשך רוב ההיסטוריה האנושית, ההורים ישנו קרוב לתינוקות שלהם למען בטיחותם והגנתם, כמו גם להקלת ההנקה והשינה של ההורים עצמם. הסידורים המסוימים היו שונים - חלק מההורים ישנו כשהם שוכנים עם התינוקות שלהם על אותה מיטה, מחצלת או שטיח; אחרים הניחו את תינוקותיהם בערסל או בסל בהישג ידם; עוד אחרים הציבו אותם במערך "צדדי" לצד מיטת המבוגר. אבל כולם ישנו בטווח התחושתי של התינוקות שלהם.

כבר בשנות השישים המליץ ​​ד"ר ספוק האדיב לאמן את הילודים לישון לבד, ואם בכי התינוק הדגיש את ההורים, עליהם להניח מגבת מתחת לדלת כדי לחסום את הרעש. בשנות התשעים, הורים "סברו" את תינוקותיהם - נתנו להם "לזעוק" לישון "באופן עצמאי", על פי הספר פתר את בעיות השינה של ילדך מאת ריצ'רד פרבר.

אחת התרומות המדעיות הגדולות ביותר של ועמיתיו הייתה להראות כיצד הורים משמשים כמעין "כבל מגשר" ביולוגי, או רגולטור במיקור חוץ, לתינוק שזה עתה נולד כשהיא מסיימת את ההיריון שלה מחוץ לגוף אמה. כאשר הורים ותינוקות ישנים יחד, קצב הלב שלהם, גלי המוח, מצבי השינה, רמות החמצן, הטמפרטורה והנשימה משפיעים זה על זה.

בעיני אנתרופולוג ביולוגי, השפעה הדדית זו מרמזת על כך שצמיחת הצאצאים נועדה להתרחש בבטחה ביותר בתוך אותה מערכת ביולוגית, בסמוך לגופו של מבוגר, במיוחד בחודשים הראשונים לחייו, בעוד שהפיזיולוגיה של התינוק עצמו היא הלא בשלה. לדוגמא, מחקרים בבעלי חיים מצאו כי כאשר קופים תינוקות הופרדו מאמהותיהם, גופם נכנס ללחץ קשה. מחקר קטן שנערך על 25 תינוקות בני ארבעה עד עשרה חודשים שהופרדו לאימון שינה הראה שלמרות שהתנהגותם של התינוקות שקטה בלילה השלישי, רמות הקורטיזול שלהם (הורמון לחץ) נותרו גבוהות.

כאשר מבוגרים ותינוקות ישנים יחד, הם ישנים ביתר קלות ועוררים לעתים קרובות יותר. למרות שזה אולי נשמע לא רצוי, זה בטוח יותר, במיוחד בחודשים הראשונים לחייהם, מכיוון שזה יוצר יותר אפשרויות למטפלים לבדוק את תינוקותיהם ולתינוקות לכייל מחדש את נשימתם לנשימה של המבוגר. לתועלת נוספת, שינה קלה יותר, או REM (תנועת עיניים מהירה), חשובה גם לסינפטוגנזה, לצמיחה מהירה של קשרים בין נוירונים בילודים.

יחד עם זאת, גם מבוגרים וגם תינוקות ישנים יותר זמן בסך הכל כאשר הם חולקים את המיטה, כנראה בגלל שהמטפלים לא צריכים לקום כל הדרך מהמיטה כדי להאכיל ותינוקות לא צריכים לקרוא, לחכות לעזרה ולהתיישב לַחֲזוֹר בּוֹ. ולשינה ארוכה יותר יש השלכות על אינטראקציות הורים וילדים ביום. מחקרים מצביעים על כך שהורים מנוחים יותר מקבלים החלטות טובות יותר, וחשוב מכך, יש להם ויסות רגשות טוב יותר. מחסור בשינה מעלה גם את הסיכון לדיכאון לאחר לידה.

אבות שמשתמשי מיטה נהנים גם בדרכים אחרות: מחקר אחד מצא שכאשר אבות ישנים קרוב לתינוקות שלהם, הטסטוסטרון שלהם ירד יותר בהשוואה לאבות שישנו בנפרד. גברים עם טסטוסטרון נמוך נוטים לעסוק בהורות רגישה ומגיבה יותר, מה שאומר ששיתוף מיטות עשוי לגרום לאבהות טובה יותר.

משפחות שבוחרות לישון מעבר לגיל ינקות אך דואגות שזה גורם לילדים להיות תלויים יתר על המידה יכולים להירגע. בממוצע, ילדים המשתתפים במיטה נוטים לעבור לישון באופן עצמאי כשנה מאוחר יותר מילדים אחרים, אך הם עשויים להיות עצמאיים יותר, סומכים על עצמם ובטוחים בחיי היומיום שלהם מאשר ילדים שלא שיתפו מיטה.

מחקר קטן שנערך בקרב 83 ילדים בגיל הרך מצא שילדים שישנו לבד מגיל צעיר נרדמו יותר לבד וישנו יותר במהלך הלילה, אך ילדים בגיל הרך שהתבגרו מגיל צעיר היו בעלי סבירות גבוהה יותר להתלבש, לבדר את עצמם ולעבוד. בעיות עם עמיתים בכוחות עצמם. מחקר אחר שנערך על 205 משפחות הראה כי עד גיל 18, ילדים המשותפים למיטה אינם נבדלים מיושנים בודדים בבעיות השינה או בבריאותם הנפשית. במילים אחרות, ככל שילדים גדלים, גורמים רבים ושונים תורמים לרווחתם

שיתוף מיטות מודרני

לרוב ההורים יש נטייה טבעית לישון מגן ליד התינוקות שלהם, והנתונים מצביעים על כך ששינה נעשית במגמת עלייה. בשנת 2015, סקר המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן במחלות אמריקאי מצא כי יותר ממחצית (61 אחוז) מהתינוקות האמריקאים חולקים לפחות חלק מהזמן.

ובעוד שהאקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים המליצה בשנת 2016 על הורים ותינוקות לישון באותו חדר לפחות במשך ששת החודשים הראשונים לחייהם, ורצוי בשנה הראשונה, הם הפסיקו להמליץ ​​להורים ולתינוקות לחלוק את אותה המיטה. . זה גורם לפער בין מה שרוב ההורים עושים לבין מה שהם רשאים "רשאים" לעשות. כתוצאה מכך, הורים רבים חוששים ליידע את רופא הילדים שלהם כי הם חולקים את מיטת המיטה מחשש שיבקרו אותם או, גרוע מכך, מדווחים לשירותי המגן על הילדים.

לאחר ששת החודשים הראשונים לחייו, כאשר הפיזיולוגיה של התינוק מסודרת יותר, מגוון גורמים יכולים לבוא לידי ביטוי בהחלטה היכן לישון, כמו אמונות תרבותיות, רווחה משפחתית כוללת ומזגו של תינוק בודד או צרכיו הרפואיים. למשל, משפחה עשויה להחליט שילד רגיש ביולוגית עשוי להרוויח יותר מלהישאר קרוב יותר להורים; מצד שני, בן זוג עשוי להזדקק לסידור שינה נפרד על מנת לישון טוב יותר - והורה מאושר יותר הוא הורה טוב יותר.

לסיכום - רק הורים יכולים לדעת באמת את הצרכים הספציפיים של משפחותיהם, והם חייבים להיות חופשיים לעשות את הבחירות המשרתות אותם בצורה הטובה ביותר - הם פשוט זקוקים למידע מדויק על כל הנושאים המעורבים. שנת תינוקות בטוחה צריכה להיות בכל משרד רופאי ילדים וזמינה לכל הורה שרוצה להבין כיצד באמת פועלת שנתם של תינוקותיהם.

ניתן לקבל מידע מהמומחים של עריסטה